Deltuvos kraštas nuo seno garsėja bitininkų gausa ir darbštumu. Dar XIX a. pabaigoje Deltuvoje veikė bitininkystės mokykla, kurią 1885 m. baigė rašytoja Gabrielė Petkevičaitė. Čia išmokusi bitininkystės, į mūsų literatūrą ji išėjo pasivadinusi Bitės slapyvardžiu.
Siekdami įprasminti šiuos istorinius faktus, Deltuvos kultūros namuose organizuojame edukacinius užsiėmimus „Bitute pilkoji“. Jų tikslas – neformaliais būdais supažindinti visuomenę su senuoju žvakių liejimo amatu, puoselėti pagarbą tautos tradicijoms ir senolių papročiams, stiprinti dvasinį ryšį su praeitimi.
Žvakių liejimui reikalingas skystas vaškas. Jį tirpdome ant elektrinės viryklės, todėl amato demonstravimas netenka dalies autentiškumo, negalime jo demonstruoti lauke. Siekdami išspręsti šią problemą, konsultavomės su Ukmergės krašto kalviais. Jie pasiūlė įsigyti krosnelę – ugniakurą. Taip vaškas lauke būtų tirpdomas ant ugnies.
Etninės kultūros globos Tarybai pagal prioritetą „Edukacinių užsiėmimų, susijusių su senaisiais amatais ir tautinio kostiumo elementų gamyba, organizavimo rėmimas“ Deltuvos miestelio bendruomenė pateikė projektą „Bitute pilkoji“. Kalvis Andrius Janulis pagamino krosnelę – ugniakurą. Dėkojame jam už įgyvendintą svajonę. Žvakių liejimo amatą dabar galėsime demonstruoti ne tik patalpoje, bet ir lauke, dalyvauti įvairiose šventėse, mugėse, garsinti Deltuvos vardą Ukmergėje ir už jos ribų.
Projekto vadovė UKC Deltuvos skyriaus renginių organizatorė Daiva Stimburienė